חוק היישוב הקוונטי הלאומי הנוכחי של ארצות הברית (QIA) חתום בחוק בדצמבר 2018 עם תקציב מורשה של 1.275 מיליארד דולר שישובו למכון הלאומי לתקנים וטכנולוגיה (NIST), למשרד האנרגיה (DOE) ולקרן הלאומית למדע (NSF) על מנת לקדם מחקר במדע המידע הקוונטי וכן לספק תמיכה כספית לפיתוח כוח עבודה. באוגוסט 2022, הוסף ל-QIA עוד 500 מיליון דולר ל-DOE כדי להקים תוכנית מחקר ופיתוח בתחום תשתיות רשת קוונטית וגם 165 מיליון דולר נוספים ל-DOE להקמת תוכנית QUEST (הרחבת משתמשים למדע וטכנולוגיה קוונטית). הדאגה בשנת 2018 כמו גם היום היא להחזיק את ההובלה בטכנולוגיה זו על ידי ארצות הברית, דאגה שמשותפת באותו המידה בשני צידי הרצף הפוליטי. התקציב הכלול בחוק המקורי משנת 2018 ממשיך עד סוף שנת התקציב לשנת 2023 ב-30 בספטמבר 2023 ואף ביישוב בני הקונגרס של ארצות הברית מתבקש לחדש את החוק הזה ל-5 שנים ויותר. אך צפוי לנו כי יהיו שינויים כמעט בוודאות בהקצאות התקציב כמו גם בתחומים המרכזיים למחקר. בשנת 2018, המיקד היה על “מדע קודם”, שנתן תחילה עדיפות ראשונה למחקר יסודי. זה היה ראוי באותו הזמן, אך כעבור חמישה שנים טכנולוגיה זו והשוק שונו ולכן אנו מצפים לראות שינויים. במאמר זה, אנו נציין חלק מהשינויים בחוק שעשויים להתרחש בגירסה הבאה, על סמך הדיווח מהוועדה הייעודית ליישוב קוונטי ללאומי וכן בהצהרות עדכניות לוועדת הבית למדע, חלל וטכנולוגיה מחמשה מומחים לתחום הקוונטים. השינויים הצפויים ישקפו את העובר הכולל של האקוסיסטם הקוונטי והרמת התחרות הבינלאומית, שהייתה שונה כיום מכמה שנים עברו. אחת מהרעיונות לרבים מהשינויים האפשריים המוצגים למטה הוא דגש רב יותר על יישומים ומסחר במקום על מחקר טהור. לכן, הנה רשימתנו של כמה מהשינויים האפשריים ששמענו שהוצעו לחידוש החוק. זוהי רשימה חלקית בלבד, כי ייתכן כי תהיינה הצעות אחרות שעדיין לא ראינו.

Never miss breaking news – sign up now to be notified!

 1. להרחיב את ההשתתפות של גורמי הממשלה, בפרט אלה שיכולים להיות משתמשים בטכנולוגיה קוונטית.

  ה-QIA המקורית סיפקה מימון ל-NSF, NIST ו-DOE. גורמים נוספים שהראו עניין מתמיד בטכנולוגיית הקוונטים יכולים להכיל את המכון הלאומי לבריאות (NIH), נה”מ (NASA), משרד הביטחון המדיני (DHS) ומשרד הביטחון (DOD). עם שהן חלק מהגורמים שקיבלו מימון למחקר קוונטי מתוך תוכניות אחרות מחוץ ל-QIA, עדיין ייתכן כי יש ערך בכלול מימון מסוים עבורם בחידוש ה-QIA.
 2. לעודד שותפויות ציבורי/פרטיות כדי לקדם את פרות מחקר הקוונטים להביא את החדשנות הזו לשוק.

  דוגמה אחת היא ניהול חדש ב-NSF בשם ניהול הטכנולוגיה, החדשנות והשותפויות (TIP). דוגמה נוספת תהיה למימון תכנית QUEST משודרגת כדי להרחיב את הגישה של המשתמשים למשאבי הקוונטים לצורך הכשרה ופיתוח יישומים. תכנית כזו יכולה להועיל למשתמשים סופיים ולפיתוח כוח עבודה קוונטית על ידי האפשרות לגשת למשאבי מחשוב קוונטי שייתכנו שלא היו זמינים להם בלי התמיכה הזו. זה גם מסייע לספקים על ידי עזרתם להשיג נזילה מורחבת לתמיכה בפעולות הקוונטיות שלהם.
 3. הרחבת התמיכה בסוגים נוספים של תוכניות לפיתוח כוח העבודה.

  למרות ש-QIA של 2018 כללה מימון לפיתוח כוח עבודה קוונטי, המיקוד הרב בזמן זה היה לתמוך בסטודנטים ברמת המוסדות האקדמיים המחפשים מלגות או מחקרים אקדמאיים לביצוע מחקר קוונטי. מאז, צמחו מספר רעיונות נוספים לפיתוח כוח עבודה קוונטי, כולל תוכניות לתמיכה בהנדסאים ותכנתנים באמצע דרכם המקצועית שרוצים לעבור לקוונטות, חינוך מוקדם להתחיל ללמד מושגים קוונטיים לתלמידי תיכון ותיכוניים, תמיכה נוספת בהוראת חומרים קוונטיים לתלמידי המוסדות האקדמיים ברמה התחתונה ותוכניות גשר לסטודנטים שמסיימים את התואר הראשון להכין אותם לתוכניות המתקדמות בטכנולוגיית הקוונטים.
 1. מימון לשיפור השרשרת הספקים של חומרים ורכיבים קוונטיים.

  ב-2018, זמינות שרשרת ספקים קוונטית חזקה לא הייתה דאגה גדולה. רוב הפעילות הייתה ברמת הסקר ופיתוח והיו עדיין בעיות בסיסיות שהיו צריכות להיות פתורות. עכשיו, יש התייחסות רבה יותר בשל עוצמת הדרישות לחומרים ורכיבים יסודיים, תלות פוטנציאלית במדינות שאינן ידידותיות, קיבולת ובחירה מוגבלת של ספקים לעמוד בדרישות. לא הייתה כמעט כלל מימון בחוק ה-QIA של 2018 לעסוק בבעיה זו, אך זו בעיה שארגונים נתקלים בה בצור יומיומית כיום. לדוגמה, חומר כגון הליום-3 הוא חומר קריטי לשימוש במקררים דילוציה שיש לו מקורות מוגבלים מאוד. חלק מהפריטים כמו מקררי דילוציה או לייזרים מיוחדים עשויים לכלול זמני ייצור ארוכים שיכולים להימשך מספר חודשים או אפילו שנתיים. רכיבים אחרים עשויים להיות ממקור יחיד וזה מהווה סיכון גדול אם מתרחשת תקלה לספק היחיד הזה.
 2. להגביר את התמיכה בשותפויות שותפות עם בריתות הפילוג של ארצות הברית ולנצל משאבים במדינות אחרות

  טכנולוגיית הקוונטים היא טכנולוגיה מסובכת, ועל מנת להצליח, ארצות הברית צריכות לשתף פעולה עם בריתות ידידותיות כדי לעזור להמציא, לקדם את הטכנולוגיה ולנצל את הכשרת הכוח הזמין במדינות אחרות. בשביל להשיג את המטרה הזו, ארצות הברית חתמו בשנים האחרונות על מספר תכניות שיתוף פעולה בטכנולוגיות קוונטיות עם מדינות כולל הולנד, צרפת, דנמרק, בריטניה, אוסטרליה, שוודיה, פינלנד, שווייץ, יפן ואחרות. אף על פי שתכניות אלה הן נחמדות כהצהרות מעמד, לא ראינו כל הוקפאה מסוימת כדי לתמוך בהן. ה-QIA של 2018 לא כלל מימון לתמיכה בסוגים אלה של תכניות. בשנים האחרונות, המדינות האלה תקצו כמויות משמעותיות למימון תכניות פנימיות והן מתקדמות הרבה יותר בטכנולוגיית הקוונטים ממה שהיו לפני חמישה שנים. בנוסף, ארגונים בארצות הברית רוצים להנות מהכשרת הכוח הזר המאומן על ידי עליית מגוון תכניות החלפה, ייתכן יהיה יותר קל לקבל ויזות ולקצר את זמן טיפול בבקשות לעבור לגור בארצות הברית.

כאשר הקונגרס של ארצות הברית מתבקש לחשוב כיצד לחדש את החוק, יש לו דאגה מרכזית. הם מאוד רוצים לשמור על ההובלה האמריקאית תוך הבטחה שטכנולוגיית הקוונטים של ארצות הברית לא תחדל מידי בידי אויבים לא ידידותיים. זו תהיה משימה שמשדרגת לחוק הבקרת ייצוא קשות יכולה להפריע בהתקדמות הטכנולוגיה, אך בקרת ייצוא שהיא יתרה יכולה להיות מזיקה לאינטרסים של ארצות הברית גם.

בהעדפה שהוצגה עד כה, לא שמענו עדיין מישהו אשר ציין סכום מדויק ביחס לרמת התקציב. עדיין לא ידוע האם יתארגן התקציב המורשה של 1.275 מיליארד דולר מחדש, יידרדר, או יישאר כמו כן. עם כן, במסגרת חוק רצף הפרישה שעבר לאחרונה, ההוצאות של ארצות הברית בתחום נכון לשנת 2024 ו-2025 ואולי לאחר מכן יישארו בערך אותם דברים, ועל כן הגעמות ברמת התקציב הקוונטי עשויות להימנע על חשבון סעיפי אחרים בתקציב הממשלה. על כן, אין לנו אפשרות להוביל כרגע כל חיזוי בנוגע לרמת התקציב הכוללת, אך אנחנו בטוחים כי יהיו שינויים בכיוונים של תמקד ושיעור ההוקצאה של הכספים לתוכניות והמחלקות השונות. עם זאת, החדשות הטובות הן שמתוך כל התחומים העומדים בפני ממשלת ארצות הברית, תמיכה בקידום טכנולוגיית הקוונטים של ארצות הברית נתמכת בעיקר על ידי שתי המפלגות הפוליטיות, ולכן אנחנו בטוחים מאוד שהחוק של חוק היישוב הקוונטי בארצות הברית בדרך או בדרך אחרת יתחדש.

כדי לראות פרטים נוספים ביחס למה שהומלץ עד כה, ניתן לקרוא את הדיווח מהוועדה הייעודית ליישוב קוונטי ללאומי שניתן לגשת אליו כאן וכן לצפות בוידאו של שלוש שעות והמסמך המקושר בו מתוך הדיון שנערך ב-7 ביוני 2023 על ידי ועדת הבית למדע, חלל וטכנולוגיה.

Leave a Reply

Trending

%d bloggers like this: